Az a híres balatoni halászlé, és egy szuper recept
A balatoni nyaralók egy részének a balatoni halászat, másik részének meg a balatoni halászlé az, ami egyszerűen elengedhetetlen a tökéletes nyaraláshoz. A tiszai és bajai halászlé mellett a magyar tenger ilyen étele méltán van a legjobbak között. Egy igazán jó balatoni büfé vagy étterem menüjéről sem hiányozhat a halászlé.
Az a legenda jár szájról szájra, hogy a titok abban rejlik,
hogy a felhasznált halak harmada mindenképpen ragadozó legyen,
ugyanis a balatoni halászlé egzotikusságát ez adja.
Az arány, amire érdemes odafigyelni, így néz ki: harmada a hal-alapanyagnak ponty legyen, másik harmada ragadozó – fogas vagy süllő, de szuper jó lehet a csuka, harcsa vagy keszeg is -, végül pedig az utolsó harmadban az apró halacskákat lehet beletenni.
Nézzük a gyakorlatban!
Hogy mi kell még hozzá? Az alap hozzávalókban itt sincs nagy újdonság: zsiradék, hagyma, fokhagyma, paradicsom, paprika, kevés krumpli, a híres pirospaprika és só. Emellett egy közepes erősségű erős paprika, és a nagyon egzotikusra vágyók még cseresznyét is tehetnek hozzá. Ezután készítheti azt a bizonyos alaplét, ami a már jól ismert pörkölt alapra épül. Idemennek a fejek, farkak, apró halak és a többi fűszer, zöldség, szépen sorban.
Egy finom bor is dukál a halászlének
Legalább egy órán át kell főznie az alaplevet, ezután lehet átpasszírozni, majd újraforralni, így kapja meg azt a nagyon szép, sűrű levet. Ebbe ismét mehet a piros- és az erős paprika, és ízlés szerint a só. Ezután már csak a 20 percnyire van a végétől. A besózott halszeletekkel készre is lehet ennyi idő alatt főzni a balatoni halászlevet. És ami még különlegesebbé teszi folyami változataihoz képest, ha egy balatoni fehér borból egy pohárnyit hozzáadunk. A bor mámorító íze finom ízvilágot kölcsönöz majd a halászlének.
Egy izgalmas, eredeti Balatoni Halászlé recepttel is készültünk
Hozzávalók
- 1 kg tisztított ponty (vagy más balatoni hal: pl. fogas, süllő)
- 2 db burgonya
- 2 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 db paprika
- 1 db paradicsom
- 1 dl száraz fehérbor (balatoni)
- 2 ek étolaj
- 2 ek őrölt pirospaprika
- 1 ek só
- cseresznyepaprika ízlés szerint
Elkészítése
A halat kifilézzük, a halhúst feldaraboljuk, és lesózva hűtőbe tesszük.
A hagymát apróra kockázzuk, és egy nagyobb lábasban felhevített olajon üvegesre pároljuk, majd a tűzről lehúzva megszórjuk pirospaprikával, beletesszük a csontokat, a hal fejét és farkát, a feldarabolt paprikát, a paradicsomot és a zúzott fokhagymát is. Meghámozzuk, felkockázzuk és beletesszük a burgonyát, majd az egészet felöntjük kb. 2 liter hideg vízzel.
Egy óra főzés után a burgonyát szűrővel kiszedjük, és egy tálba halmozzuk, a visszamaradt alaplevet átpasszírozzuk.
A levet újraforraljuk, majd beletesszük az előre besózott halszeleteket. Addig főzzük, amíg a halhús megpuhul, majd, mielőtt levennénk a tűzről hozzáöntjük a balatoni fehérbort. Ízlés szerint cseresznyepaprikával tehetjük még pikánsabbá. A leszűrt főtt burgonyával tálaljuk.
Különleges halkínálat a Húsháznál
A Húsház széles halkínálatával egyrészt folytatja a balatoni halászat csodás hagyományát és izgalmas, változatos ételekhez jelent minőségi alapanyagot. Másrészt pedig egzotikus hal- és tengeri különlegességekkel is színesíti a választékot.
Legyen szó hekkről, afrikai harcsafiléről, pisztrángról,
pontyról vagy előre panírozott halrudakról.
De a fantasztikusan finom királyrákot vagy tintahalkarikát is be tudja nálunk szerezni.
És ezt az izgalmas kínálatot még nagyon sokáig lehetne folytatni,
érdemes tehát felmenni és kedvére válogatni a webshop oldalán!